خانه / مطالب مفید / گزارش آیرنگ: جای خواستگاری از دختردایی اش به حجله شهادت رفت

گزارش آیرنگ: جای خواستگاری از دختردایی اش به حجله شهادت رفت


جای خواستگاری از دختردایی‌اش به حجله شهادت رفت

نام شهید رسول فلاحی برای خیلی از اهالی محله خزانه فلاح آشناست چراكه این نام روی یكی از خیابان‌های بزرگ این منطقه نشسته و خود من هربار كه از این خیابان عبور می‌كردم…

بخش فرهنگ پایداری تبیان
title

نام شهید رسول فلاحی برای خیلی از اهالی محله خزانه فلاح آشناست چراكه این نام روی یكی از خیابان‌های بزرگ این منطقه نشسته و خود من هربار كه از این خیابان عبور می‌كردم، به فكرم می‌رسید‌ ای كاش مطلب بیشتری از رسول فلاحی، جز همین نام نشسته بر روی یك تابلو می‌دانستم. عاقبت از طریق یكی از دوستان به خانواده شهید معرفی می‌شوم و برای گفت‌وگو با هاجر فراهانی مادر شهید، راهی حسینیه حضرت زهرا(س) می‌شوم. گفت‌وگوی ما را پیش رو دارید.
حاج خانم چند فرزند دارید؟ اگر می‌شود بیشتر خودتان را معرفی كنید.
من الان 75 سال سن دارم. غیر از شهید، چهار پسر و سه دختر دارم. رسول متولد سال 41 بود. از همه بچه‌هایم اجتماعی‌تر و كاربلدتر بود. اوایل جنگ دیپلم حسابداری‌اش را گرفت. از نوجوانی‌اش همراه پسر دیگرم مهدی در راهپیمایی و تظاهرات علیه طاغوت شركت داشتند. اعلامیه پخش می‌كردند و روی دیوارها مرگ بر شاه می‌نوشتند. از مسجد حضرت رقیه(س) فعالیت‌شان شروع شد. بعد از انقلاب هم باز مسجد را رها نكردند. پسرم رسول در مسجد قرآن یاد می‌گرفت و یاد می‌داد. اذان و اقامه مسجد را می‌گفت و فعالیت می‌كرد. چون آن موقع‌ها افراد بی‌سواد زیادی در محله بودند رسول با دیپلمی كه داشت به نوعی از افراد باسواد محله به شمار می‌رفت. برای همین سعی می‌كرد سایر بچه‌ها را هم با انقلاب و اهداف امام آشنا كند. در مسجد و بسیج كتاب‌فروشی راه می‌انداخت و كارهای فرهنگی می‌كرد.
چه تصویری از شهید در ذهن‌تان ماندگارتر است؟
رسول خیلی خوش‌اخلاق و خوش‌پوش بود. خوش‌مشربی و اجتماعی بودنش باعث می‌شد مورد توجه و احترام دیگران قرار بگیرد و سعی می‌كرد اگر اختلافی بین دیگران رخ داد، پادرمیانی كند و خیلی‌ها قبولش داشتند.
چه زمانی به جبهه رفت؟
از همان اولین ماه‌های شروع جنگ، پسرم راهی جبهه شد. یعنی فعالیت در بسیج باعث شده بود به مسائل آگاه باشد و نسبت به سرنوشت انقلاب حساس و غیرتی باشد. می‌گفت باید بروم و به كشورم خدمت كنم. اهل ماندن در پشت جبهه نبود. یادم است همیشه نماز شب می‌خواند. حتی وقتی بیمار بود باز دست از نماز شب نمی‌كشید. انگار كه برایش حكم نماز واجب را داشت.
سعی نكردید جلوی جبهه رفتنش را بگیرید؟
گفتم كه آدمی نبود بخواهد در مورد جنگ بی‌تفاوت باشد. نمی‌شد جلویش را گرفت. بنابراین راضی شدم به رضای خدا. اینطور هم نبود كه بگوییم دست از دنیا شسته بود. رسول بار آخری كه مرخصی آمد مریض بود. اما هنوز خوب نشده باز راهی جبهه شد. گفت این بار كه برگشتم برویم خواستگاری دختر دایی، دختردایی‌اش هم دختر برادرم شهید علی فراهانی است. به هرحال پسرم رفت و این‌بار دیگر بازنگشت.
در چه عملیاتی آسمانی شدند؟
آن طور كه همرزمش برای‌مان تعریف كرد، در عملیات فتح خرمشهر، رسول به همراه یگانش به شلمچه می‌روند. یكی از خمپاره‌های دشمن كنارش منفجر می‌شود و یك تركش بزرگ كاسه سر پسرم را از بالای ابرو می‌برد اما تا لحظاتی زنده مانده بود. همرزمش تعریف می‌كرد وقتی رسول مجروح شد، من صدایش كردم. یك نگاه خاصی به من انداخت. همچنان سرپا بود كه در یك آن روی زمین افتاد و درجا به شهادت رسید. درست در روزی كه پیكر رسولم آمد، هفت یا هشت شهید دیگر نیز به محله آورده بودند. بچه‌های محله فلاح در زمان جنگ غوغا می‌كردند و در هر عملیاتی تعداد زیادی از این جوان‌های غیرتمند به شهادت می‌رسیدند.
از دوستان رسول چه كسانی به شهادت رسیده‌اند؟ یادی هم از آنها كنیم.
خیلی از دوستانش به شهادت رسیدند. آن روزها از منطقه 17 كه خزانه فلاح هم یكی از محلاتش است، جوان‌های زیادی به شهادت می‌رسیدند. ابوالفضل قنبری، بهروز و چند نفر دیگر از جوان‌های محله با رسول دوست بودند كه همگی شهید شدند.
از توصیه‌های شهید چیزی به خاطرتان مانده است؟
متأسفانه وصیتنامه‌اش را ندارم، خیلی هم محتوایش یادم نیست اما تا آنجا كه به خاطر دارم، رسول می‌گفت نباید در شهادتم یقه پاره كنید و یك حدیث از امام صادق(ع) روایت می‌كرد كه نباید در فراق از دست رفته خیلی گریه و بی‌تابی كرد. یادم است در وصیتنامه‌اش نوشته بود من این مطالب را تند تند نوشتم و در آخر به جوان‌ها سفارش كرده بود هرگز دین و نماز را فراموش نكنند و اصول دین و اسلام را زیر پا نگذارند و شیفته غرب نشوند.


منبع: جوان انلاین

آیرنگ. ارائه دهنده مطالب و مفید کاربردی بصورت روزمره می باشد. این وب سایت مطالبی را که ممکن است برایتان جالب و خواندنی باشد را از بهترین و معتبرترین منابع جمع آوری نموده و در اختیار شما قرار می دهد. برای دستیابی به سایر قسمتهای سایت و مطالب سرگری می توانید از منوهای سایت استفاده نمایید و یا از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *