خانه / مطالب مفید / گزارش آیرنگ: متوسلیان تا چند ماه گذشته زنده بود

گزارش آیرنگ: متوسلیان تا چند ماه گذشته زنده بود

جمهوری اسلامی ایران اسنادی در اختیار دارد که زنده بودن حاج احمد متوسلیان و همراهانش را تا تابستان سال جاری تأیید می کند.

بخش فرهنگ پایداری تبیان

احمد متوسلیان

میزان نوشت: «اوایل خرداد سایت های خبری به نقل از سردار حسین دهقان، وزیر دفاع، اعلام کردند: «سردار احمد متوسلیان و 3 دیپلمات دیگر ایرانی زنده و در اسارت رژیم صهیونیستی هستند.»

حدود سه ماه بعد (بامداد چهاردهم شهریور) محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حساب توییتر شخصی خود نوشت: «اخیراً اطلاعاتی از حاج احمد متوسلیان به دست آمده و امیدواریم سرنخ ها به جایی برسد. فرمانده اسبق سپاه بر این نکته نیز تأکید کرد که «نسبت به گذشته امیدوارتر شدیم.»

جواد کریمی قدوسی، از اعضای گروه امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که به جد پیگیر وضعیت حاج احمد متوسلیان است، با تأیید دو گزاره فوق می گوید: «هیچ رژیم و کشوری در صورت در اختیار داشتن چنین افراد مهمی به کشتنشان در مخفیگاه ها «هیچ وقت» فکر نمی کند، چون مردن این شخصیت های برجسته و دارای اهمیت هیچ فایده ای برای آن ها ندارد. ازاین رو تحلیل بنده این است که اسرائیل تمام سعی و همت خود را به کار گرفته تا حاج احمد متوسلیان و همراهانش را زنده نگه دارد و از این موضوع به عنوان امتیاز استفاده کند.»

علاوه بر این ها، اخیراً هفته نامه خط حزب ا… در سی ونهمین شماره خود بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب درباره حاج احمد متوسلیان در آذر 1375 در دیدار جمعی از خانواده شهدای سپاه پاسداران را منتشر کرده است. رهبر انقلاب در این رابطه فرمودند: «ما منتظریم که آقای حاج احمد متوسّلیان ان شاءا… بیاید. نگویید شهید. ما که خبر نداریم از شهادت ایشان. خداوند ان شاءا… که فرزند شمارا – هر جا که هست، هر جور که هست – مشمول لطف و فضل خودش قرار بدهد. ما ک  ه آرزو می کنیم ان شاءا… خداوند این جوان مومن و صالح را برگرداند.»

ابوالفضل حسن بیکی، مشاور عالی سابق رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و نائب رئیس گروه امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ضمن تأیید دو گزاره فوق با اشاره به مذاکرات ایران برای آزادسازی چهار دیپلمات ربوده شده، می گوید: «جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال این است که تحت هر شرایطی حاج احمد متوسلیان را آزاد کند. دلیل آن هم این است که برخی از زندانیانی که از بند زندان های رژیم اشغالگر قدس آزاد شدند، ایشان را در سالیان و حتی دو سال گذشته «زنده» دیده اند.»

بنا به گفته مجتبی ذوالنور، عضو گروه امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، جمهوری اسلامی ایران اسنادی در اختیار دارد که زنده بودن حاج احمد متوسلیان و همراهانش را تا ابتدای تابستان سال 95 تأیید می کند. در این اسناد محل اسارت حاج احمد متوسلیان و همراهانش معلوم است. او بابیان این که اسنادی در اختیارداریم که تأیید می کند حاج احمد متوسلیان و همراهانش زنده هستند، اظهار داشت: آخرین بار اوایل تابستان اطلاعاتی دریافت کردیم که زنده بودن وی را تأیید می کند.

عضو گروه امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: ما موضوع را بیشتر از طریق لیبی پیگیری می کنیم؛ اگرچه حزب ا… لبنان هم به دلیل ارتباطات دولتی و نفوذ خاصی که ازنظر اطلاعاتی در منطقه دارد و با کابینه دوم ارتباط دارد با ما مساعدت می کند.

وی با تأکید بر این که در این دوره مجلس پیگیری و نتیجه گیری وضعیت حاج احمد متوسلیان و همراهانش جدی است، بیان داشت: توصیه هایی از طرف بنیاد شهید انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران شده است و این نهادها از ابعاد مختلف کار را پیگیری کرده اند.

ذوالنور بابیان این که مقصر اصلی رژیم صهیونیستی است و مطالبه گری ما از آن هاست، تصریح کرد: اظهارات و اسنادی که بعضی از دستگاه های ما به دست آورده اند، تأییدکننده زنده بودن حاج احمد متوسلیان است و ما این را از رژیم اشغالگر قدس مطالبه می کنیم چون فالانژها تحت نفوذ رژیم اشغالگر قدس حاج احمد متوسلیان و همراهانش را ربودند. جاهایی مثل لیبی هم که در این ماجرا دخالت داشتند، باید پاسخگو باشند و با توجه به آشفتگی که در لیبی بعد از سقوط قذافی به وجود آمد و هنوز آرامش و ثبات ندارد کسی پاسخگو نیست و کار سخت تر شده چون ما هم به صورت مستقیم با صهیونیست ها ارتباطی نداریم.

ذوالنور ادامه داد: از کانال های مختلف این موضوع را پیگیری کرده ایم که این حق مسلم ماست که سردار بزرگ حاج احمد متوسلیان را در آغوش خود بگیریم.

عضو گروه امنیت ملی مجلس بابیان این که گروه امنیت ملی سال های سال این موضوع را پیگیری کرده است، اظهار داشت: دستگاه های دیگر هم در این زمینه فعال هستند ولی گروه به صورت مستقیم نمی تواند ارتباطی در این زمینه ایجاد کند و این دستگاه های امنیتی اطلاعاتی و وزارت خارجه هستند که باید موضوع را پیگیری کنند و پیگیری های وزارت خارجه به عنوان محور تلاش دستگاه های امنیتی و نظامی ما نقش ویژه ای خواهد داشت.»


منبع: ایسنا

آیرنگ. ارائه دهنده مطالب و مفید کاربردی بصورت روزمره می باشد. این وب سایت مطالبی را که ممکن است برایتان جالب و خواندنی باشد را از بهترین و معتبرترین منابع جمع آوری نموده و در اختیار شما قرار می دهد. برای دستیابی به سایر قسمتهای سایت و مطالب سرگری می توانید از منوهای سایت استفاده نمایید و یا از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *