خانه / مطالب مفید / گزارش آیرنگ: نهاجا در دوران دفاع مقدس

گزارش آیرنگ: نهاجا در دوران دفاع مقدس


  • تعداد بازديد :

  • 47

  • پنج شنبه 1395/8/20 ساعت 13:25

  • تاريخ :

خلبان شرکت کننده در حمله به پایگاه هوایی الولید، گفت: نهاجا در تمام عملیات دفاع مقدس به عنوان پشتیبانی کننده نیروهای سطحی و شناسایی و در خیلی از مواقع هم به عنوان نیروی انجام دهنده عملیات آفندی، حضور داشت.

بخش فرهنگ پایداری تبیان

سید اسماعیل موسوی

امیر سرتیپ دوم خلبان بازنشسته سید اسماعیل موسوی روز چهارشنبه در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهارکرد: نیروی هوایی ارتش، امروز نیز مسئولیت خطیر خود را به خوبی می دهد.
وی ادامه داد: اگر امروز تمام مردم شریف و نجیب ایران به هشت سال دفاع مقدس و دستاوردها و افتخارات آن می بالند، باید بدانند که این مهم، جز با وجود رزمندگان دلاوری از ارتش، سپاه، بسیج و سایر نیروها که مردانه در جبهه های حق علیه باطل از کیان کشورعزیزمان دفاع کردند، میسر نبود.
معاون اسبق عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: نیروی هوایی ارتش به عنوان نیروی واکنش سریع دفاعی کشور از همان نخستین لحظات هجوم رسمی هواپیماهای متجاوز رژیم بعثی صدام علیه خاک مقدس کشورمان به حالت آماده باش کامل درآمد.
وی اظهار کرد: این نیروی واکنش سریع، تنها سه ساعت پس از آغاز تجاوز عراق در 2 گروه پروازی به نام های «البرز» و «الفای سرخ» از 2 پایگاه هوایی بوشهر و همدان به ترتیب پایگاه های هوایی شعیبه در استان بصره (جنوب) و کوت در استان میسان (شمال بغداد) را آماج بمب های هواپیماهای فانتوم خود قرار داد و خلبانان ایرانی بیش از 40 هزار پوند مهمات جنگی را بر فراز این 2 پایگاه هوایی فرو ریختند.
امیر سرتیپ دوم خلبان بازنشسته موسوی اضافه کرد: این حمله در نخستین روز تجاوز هوایی ارتش بعثی عراق به دلیل آن از سوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد که فقط یک ضرب شصت اولیه پاسخ نخست باشد و می توان به صراحت عنوان کرد که پس از انجام موفق این حمله برق آسا فقط حدود 4 یا 5 ماه بود که تیزپروازان نهاجا برای ضربه زدن به ماشین جنگی صدام در آسمان و بالای سر دژخیمان بعثی حضور داشتند.
خلبان شرکت کننده در حمله به پایگاه هوایی الولید (پایگاه های هوایی اچ 3) گفت: در آن روزهای نخست جنگ تحمیلی که هنوز جبهه ها حق علیه باطل سازمان خاصی نداشتند و نیروهای مردمی و تکاوران دریایی ارتش به طور پراکنده به دفاع می پرداختند امید و توقع همه نیروهای مدافع خوزستان به ویژه خرمشهر به نیروی هوایی معطوف می شد.
وی خاطرنشان کرد: در آن روزهای سراسر حماسه و ایثار تمام رزمندگان دلیر اسلام و مدافعان خوزستان از نیروی هوایی می خواستند تا جلوی پیشروی دشمن سرتا پا مسلح و مجهز را بگیرد که این خود یک انتظار بجا و تکلیف مهمی بود که بر دوش خلبان نیروی هوایی گذاشته شد و آنان نیز با سبقت گرفتن از همرزمان خود در زمین و دریا در رسیدن به شهادت داشتند مجاهدت های ماندگاری را در دفاع از ایران از خود به یادگار گذاشتند.
معاون اسبق عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که میزان آمادگی نیروی هوایی را در برخورد و پاسخ کوبنده به هر دشمن متجاوزی چگونه ارزیابی می کنید، گفت: شما مطمئن باشید نیروی هوایی الهی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز با فرماندهی مقام عظمای ولایت، خلبانان شجاع و تیزپرواز، کارکنان متعهد و متخصص و دارا بودن تجهیزات به روز و کارآمد در اوج آمادگی کامل رزمی و دفاعی قرار دارد و آماده دفاع از آسمان سرزمین مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
امیر سرتیپ دوم خلبان سید اسماعیل موسوی که در عملیات موفقیت آمیز حمله به پایگاه هوایی الولید (پایگاه های هوایی اچ 3) حضور موثر و تأثیرگذاری داشت از دست مبارک رهبر معظم انقلاب مدال فتح دریافت کرده است.
عملیات اچ 3 که از آن به عنوان حمله به اچ 3 نیز یاد می شود، یکی از انواع عملیات هوایی مهم در جنگ ایران و عراق بود. از این عملیات به عنوان یکی از بزرگ ترین عملیات هوایی دنیا که به نام حمله فانتوم ها ثبت شده است، یاد می شود طی این عملیات، فانتوم های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روز چهارم آوریل 1981 (15 فروردین 1360) پایگاه هوایی الولید (پایگاه های هوایی اچ 3) را در غربی ترین نقطه عراق در مرز مشترک عراق و اردن بمباران و آن را منهدم کردند.
در این عملیات بیش از 48 هواپیمای عراقی که بیشتر آن ها بمب افکن های روسی (میگ 23، سوخو 20، توپولوف 16، توپولوف 22) بودند از بین رفتند.


منبع: ایرنا
عضویت در کانال تلگرام تبیان
پخش زنده شبکه های تلوزیون از وبسایت تبیان

قهرمانان آلفارد


قهرمانان آلفارد

مادر اولین شهید دفاع مقدس به فرزندش پیوست


مادر اولین شهید دفاع مقدس به فرزندش پیوست

فانتوم های ایران بر فراز ام القصر


فانتوم های ایران بر فراز ام القصر

انهدام اولین «میگ 25»


انهدام اولین «میگ 25»

“);
$(“div[id=” + MessageType + “]”).slideDown(500).delay(3000).slideUp(500);
}
});
function Clickheretoprint() {
var s = ‘MainComponents/printpage.htm’;
s = ‘/’ + s + ”;
window.open(s, “”, “Width=700,height=600,ScrollBars=1, resizable =0”);
}
function SendToWall() {
var type = “1”;
var id = “”;
id = “341096”;
if (id == “”) id = “341096”;
$.ajax({
type: “POST”,
url: “/webservices/Socialnetwork_v2/Service.asmx/SendToWall”,
data: “{ ID:” + id + “, Type:” + type + “}”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (recdata) {
var i = recdata.d;
if (i == -1) ShowMessage(“warning”, “لطفاً ابتدا در سیستم شناسایی شوید.”);
else if (i == -2) ShowMessage(“success”, “شما عضو شبکه اجتماعی تبیان نمی باشید.”);
else if (i >= 0) ShowMessage(“success”, “ارسال به شبکه اجتماعی تبیان با موفقیت انجام شد.”);
},
error: AjaxFailed
});
function AjaxFailed(result) {
ShowMessage(“error”, “برای ارسال لطفا ابتدا به شبکه اجتماعی تبیان بپیوندید.”);
}
function ShowMessage(MessageType, MessageText) {
var w = ($(window).width() / 2) – 200;
$(“body”).append(“

” + MessageText + “

“);
$(“div[id=” + MessageType + “]”).slideDown(500).delay(3000).slideUp(500);
}
}

آیرنگ. ارائه دهنده مطالب و مفید کاربردی بصورت روزمره می باشد. این وب سایت مطالبی را که ممکن است برایتان جالب و خواندنی باشد را از بهترین و معتبرترین منابع جمع آوری نموده و در اختیار شما قرار می دهد. برای دستیابی به سایر قسمتهای سایت و مطالب سرگری می توانید از منوهای سایت استفاده نمایید و یا از صفحه اصلی سایت استفاده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *